Većina proizvođača tvrdi da njihove kacige pružaju jednaku sigurnost u trajanju od tri do pet godina, a da se onda zavisno o brendu počinje uviđati pad stupnja zaštite prilikom udaraca. Ono što baš svi naglašavaju je da se kacigu treba zamijeniti ako je u bilo kojem smislu promijenila svoja svojstva poput boje, oblika bilo kojeg elementa same kacige i naravno obavezno ju treba zamijeniti nakon pada ili nezgode. Ono što je sigurno, kaciga je jednokratni proizvod u smislu zaštite. Ovo bi trebali shvatiti kao važno pravilo i nakon bilo kalavog pada u kojem je kaciga došla u kontakt s nekom tvrdom podlogom, bila ona oštećena ili ne, trebala bi ju zamijeniti novom. Na ovaj način proizvođač želi maknuti odgovornost sa sebe u slučaju da ne vidite skriveno oštećenje i pri sljedećem padu zadobijete neku ozbiljniju ozljedu, iako je tome tako, svakako preporučujemo da kacigu koja je bila u kontaktu s tvrdom podlogom uslijed pada zamijenite novom jer se ne smatra više sigurnom kacigom niti se mi kao potrošači smatramo kompetentnima da donesemo odluku o ispravnosti iste.
Ono što ne možete nikako ustanoviti nakon pada je stupanj oštećenja ekspandiranog polistirena koji je pokriven polikarbonatnom ljuskom i ako je udarac bio od nekog tupog predmeta, ljuska će se vrlo vjerojatno vratiti u prvotni oblik, ali ispod će zaštita koja najviše ublažava udarac biti deformirana
i sljedeći put neće imati ista svojstva kada dođe do udarca. Što se više sabija polistirenska pjena to je tvrđa i udarac će biti jači. Iz tog razloga također savjetujemo da ne bacate kacige na pod kad ste gotovi s vožnjom i držite ih na mjestu koje nije u kontaktu s teškim predmetima. Obično se zna dogoditi da nakon vožnje ubacite kacigu u prtljažnik auta s ostalim stvarima i ide se doma. U prtljažniku neki voze i predmete koji mogu oštetiti kacigu dok se kotrljaju za vrijeme vožnje, ta oštećenja također utječu na svojstva i stupanj zaštite vaše kacige. Postoje i neke kacige koje umjesto EPS pjene imaju neki drugi materijal za koji proizvođači tvrde da se nakon udarca vraća u prvobitno stanje. Kod takvih kaciga je pjena izdržljivija i u teoriji kod lakših udaraca takva kaciga neće promijeniti svoja svojstva zaštite.
Kako su kacige uglavnom izrađene od ekspandiranog polistirena (EPS) koji štite glavu te je pokrov kacige izrađen od polikarbonata postoji i element starenja koji se odvija kod proizvoda tog i sličnih sastava. Prilikom udara, polikarbonatna ljuska je dizajnirana da pukne, šireći početni nalet energije po cijeloj površini. Sila se tada premješta u EPS pjenu koja se komprimira i apsorbira veći udarac.
Danas manje više sve kacige imaju UV zaštitu polikarbonatnog pokrova te se time produžuje vijek pokrovu kacige, ali element starenja odnosno sazrijevanja plastike je i dalje tu. Ako se sjetite CD-a kao medija koji smo neki od nas koristili, a također je izrađen od polikarbonata, onda se sjećate kako su ti isti CD-i nakon izvjesnih godina postali krhki kao staklo i ako bi pali na pod, razbili bi se u hrpu oštrih komadića, e to je sazrijevanje plastike koja postaje kruta. Tako isto, samo drugom dinamikom stare svi proizvodi koji su izrađeni od polikarbonata. Kako je vrijeme dugovječnih proizvoda prošlost, naša je pretpostavka tako da i biciklistička kaciga većine proizvođača više nema dugovječnost i žilavost koju je imala prije. Usporedbe radi, neke su kacige prije 20 godine imale deklarirani vijek trajanja do deset godina, a ti isti brendovi su svoje kacige s godinama spustili na pet godina u kojima proizvođač jamči da njihova kaciga neće izgubiti svoja zaštitna svojstva.
Istraživanja su pokazala da većina kaciga ima pad stupnja zaštite nakon pet i više godina. Naš stav je da je tri godine dovoljno ukoliko nije bilo padova i da je vrijeme da kupite novu kacigu i ovu objesite na zid te time zaobiđete sve dubioze i dileme oko stupnja zaštite koju ta kaciga dalje pruža. Kaciga glavu čuva i nerijetko je dio opreme koji vas spašava pa smo mišljenja da kacige treba mijenjati i na njima ne treba štedjeti. Drugi argument koji ide u korist kupnje nove kacige je tehnologija i inovacije koje munjevitom brzinom dižu stupanj zaštite novih modela poput Mips-a i WaveCel tehnologije. Većina velikih tehnoloških skokova se odvije u tri do pet godine nekog modela, pa ćete zamjenom nerijetko napraviti i veliki skok u stupnju zaštite samo zato jer ste s novim modelom dobili i sve one inovacije koje se već koriste na većini modela srednjeg cjenovnog ranga.
Većina brendova svoje tehnologije i inovacije nakon prve godine spuštaju sa top modela na mid range kacige, pa savjetujemo da u tom slučaju pričekate ili uzmete stariji top model na akciji ;). U svakom slučaju tri godine je kratak period i vjerojatno će vaša kaciga pokazati i dalje dobre rezultate, ali nitko neće znati ukoliko ju ne podvrgne ispitivanju. Kaciga u vrijednosti od 500-800 kuna je solidan stupanj zaštite vaše glave i zaključujemo da polemike oko toga da li je ona ista i pruža jednaku zaštitu nakon pet godina kao i nakon tri godine nije vrijedno 500-800 kuna obzirom da je glava u pitanju. Kaciga je najvažniji korak ka vašoj sigurnosti na biciklu, naravno ako uzmemo u obzir da je vaš bicikl tehnnički ispravan :D.
Bez obzira na starost, kacigu bi trebali redovito pregledati i sve male pukotine i vizualne promjene poput blagih udubljenja smatraju relevantnim razlogom za kupnju nove kacige. Kako nemamo uređaje niti tehnologiju kojom bi u kućnoj radinosti ispitali stanje kacige nakon tri godine nošenja, tako kupujemo novu i ne brinemo dalje ;).