Što nas očekuje u 2015?
Kako se tržište brzo prilagođava novim trendovima, rekli bismo da je sve teže pratiti novosti u svijetu biciklizma, ali možda bi se to moglo i malo drugačije protumačiti. Obzirom da smo svake godine redoviti posjetitelji Eurobike sajma, već imamo dobar uvid u ritam kojim se industrija razvija po pitanju tehničkih i dizajnerskih dostignuća. Primjećujemo da je veliki skok u industriji i na tržištu prisutan svake dvije godine praćen blažim promjenama svake godine. Vjerojatno je to nametnuti ritam koji je industrija prihvatila pratiti obzirom da je doista teško izbacivati nove modele svake godine koji bi trebali krajnjeg kupca obarati s nogu. Na žalost, sve se toliko brzo odvija da ponekad ne stignemo uživati u nečemu novom jer se najave za nasljednika nekog bicikla počinju rađati još sredinom godine. Ovo je godina malih skokova, ne toliko revolucionarnih ideja iako se to ne odnosi na sve segmente biciklističke industrije. Neki su brandovi napravili veliki odmak u odnosu na prošlu godinu kako u biciklima tako i u opremi. Morali smo primijetiti da neki veliki brandovi nisu našli interes u odmjeravanju snaga na ovogodišnjem Eurobike sajmu poput Specializeda, Kone i Treka. Odlučili su se da će svoje novitete za 2015. lokalizirati i podijeliti u manje demo lokacije koje će obići s novim modelima i prezentirati svojim dealerima kojima na kraju savjetuju da lokalno prezentiraju liniju za 2015. Na taj način su se približili ciljano kupcima i tržištu, ali i smanjili troškove. Vremena su teška za nas male :) ali očito i za velike igrače koji su se zato upustili u razvijanje novih strategija jačanja branda. Kako smo na početku rekli, ionako se nekad pitamo je li potrebno baš svake godine biti prisutan na Eurobike sajmu. Ono što je važno za brandove je da dospiju do svoje publike kroz razne kanale informiranja, te smo tako prisustvovali kroz godinu na raznim prezentacijama za određene brandove koji se ove godine nisu odlučili biti na sajmu.
Jači brandovi su napravili u svojim pojedinim segmentima odmake koje ćemo vam prezentirati u ovom prilogu. Naglasak je dakako bio na elektro biciklima koji su postali toliko jaki i zastupljeni da je pitanje vremena kada će i kod nas krenuti taj trend, iako možda cijenom nisu pristupačni za naš bdp, ali svijest i namjena elektrobicikala danas nije više samo razonoda, nego i potreba. Jednom uložen novac u elektrobicikl vratit će vam se kroz dvije godine bicikliranja na posao u gruboj računici ako ste ga zamijenili autom.
Drugi boom su fatty bicikli i možda se čini malo preambiciozno za naše tržište imati bicikle koji su namijenjeni za vožnju plažom ili snježnim planinama, ali to je još jedan način da se produlji kratka biciklistička sezona i omogući nama ljubiteljima bicikala da možemo voziti i pedalirati i zimi. Gotovo svaki jaki brand je proizveo svoj fatty i čini se da će se ubrzo početi organizirati i ozbiljnija natjecanja na tim biciklima.
Brooks
Leather&rock na Brooksu!
Više ne možemo reći da je Brooks nešto posebno, Brooks je kult, tradicija i trend koji svake godine razvija nove modele svojih proizvoda u skladu sa željama svojih kupaca.
Stil ostaje isti, koža, platno i mesing :), ali se mijenjaju modeli i tehnologije.
Do sada smo se uvjerili da još uvijek nismo dovoljno bogati da bismo kupovali jeftine stvari :) kad je u pitanju Brooks koji nas često svojim paprenim cijenama odgurne od police i spusti na zemlju.
Ali ako postavite pitanje bilo kome tko je svoj biciklistički staž vozio duže od dvije godine na Brooks sjedalu ili koristeći Brooks bisage, odgovor je uvije isti: “ne bih uzeo više ništa osim Brooks-a”. Jednostavno se isplati uložiti više i imate 5 godina, nego uložiti manje i mijenjati svakih 5 mjeseci. Na sajmu su izložili nove modele kaciga, bisaga, torbica za volan te sjedala koja su se mijenjala uglavnom izgledom.
Naravno, stari već kultni modeli su uvijek prisutni i vjerojatno će uvijek i biti. Bisage koje smo vidjeli su izrađene od impregniranog čvrstog platna s jednim ili više vanjskih pretinaca i čvrstom unutarnjom strukturom. CAMBIUM C17S s anatomskim prorezom kako bi smanjio pritisak na osjetljive dijelove muške i ženske anatomije :)
Slijedeći puta "obrađujemo" Crankbrothers i Fizik!
Photo: Biker