Ova činjenica da za mjerenje pulsa ne moramo imati traku na prsima koju često zagubimo, zaboravimo ili koja nas nakon dužeg nošenja počne žuljati, definitivno je nešto što nas je najviše zaintrigiralo detaljnije testirati.
Osjećaj prilikom prvog stavljanja ovog sata na ruku koji je svojim dimenzijama i debljinom znatno manji i tanji od sličnih pametnih satova, bio je – kako li je samo lagan! Pravokutni oblik osobno nam je inače vizualno manje atraktivan od klasičnih okruglih satova, no u slučaju ovog modela pokazao se zahvalnim jer nas nikakav gumbić sa strane nije stalno pikao i samostalno prebacivao zaslone s jednog na drugi, kao što je to bio slučaj s nekim ranijim testiranim modelima.
Prvi pogled na Vivoctive HR inače ostavlja dojam kakvog sata igračke više nego ozbiljnog sportskog sata, no to se promijenilo prvim dodirom zaslona osjetljivog na dodir. Gle touch screen! Gle mjeri puls! Osim GPS-a, trčanja, plivanja, bicikla, skijanja, veslanja ima čak i golf i SUP (stand up paddling) kao predefinirane aplikacije! Nekoliko scrolanja gore-dolje, te pritisaka na jedina 2 gumbića, bilo je dovoljno da odgonetnemo logiku mijenjanja postavki i kretanja kroz ponuđene izbornike. Zbog toga mu je glavni Bikerov tester dodijelio poseban plus pošto mrzi čitati manuale, a do sada se nije koristio Garminovim uređajima.
Mjerenje pulsa
Što se tiče mjerenja pulsa (broja otkucaja srca) koje nas je ponajviše interesiralo, prvih nekoliko dana stalno smo provjeravali trenutni puls i testirali kako pojedine akcije u danu utječu na njegovu promjenu. Raste li kad nas netko iživcira, koliko ga povisi uspon po stepenicama, koliko nisko ide ležanjem na trosjedu... Super odlika mu je jednostavan pristup dodatnim detaljnim prikazima kretanja pulsa u posljednjih par sati ili dana što znatno pojednostavnjuje određivanje minimalca (tijekom spavanja) potrebnog za određivanje svojih trening zona, a koje nam je nedavno ispalo cijeli mali projekt sa buđenjem prije buđenja i stavljanjem trake za mjerenje pulsa.
Kad smo se izdovoljili tih stalnih malih provjera, došlo je na red i ozbiljnije testiranje prilikom treninga i raznih aktivnosti. Tako smo ga stavili na test kušnje plivajući, planinareći, veslajući, i biciklirajući. S obzirom da nam je jedno od prvih mjerenja izbacilo čudno visoku brojku maksimalnog pulsa, sljedećih nekoliko mjerenja radili smo osim na Garmin Vivoactive HR, još i sa kontrolnim satom sa prsnom trakom za mjerenje pulsa. Prosječni puls je u oba slučaja (mjerenje na zapešću i sa trakom) bio više manje jednak, no maksimalni puls je gotovo uvijek u slučaju mjerenja samo na ruci bio znatno previsok (čak i iznad naše maksimale koja je precizno izmjerena ranije u laboratoriju). Zaključak? Mjerenje pulsa samo na ruci zgodno je za rekreativne aktivnosti, no za potrebe ozbiljnijih treninga i dalje je ipak preporučljiva upotreba prsne monitor trake.
Garmin Connect
Na mobitelu smo instalirali i Garmin Connect aplikaciju koja se sa satom spaja putem bluetootha i na taj način sinhronizira sve prikupljene podatke bez potrebe spajanja kabelom. Detaljne statistike za odrađene aktivnosti su – nema šta nema. Sve mjeri! Od standardne brzine, vremena, dužine, tempa, pulsa, kalorija, GPS tracka, uspona, silazaka, temperature, broja koraka itd...itd..
Zanimljiva funkcionalnost koju smo mi na kraju ipak brzo isključili jer nam je ruka prečesto vibrirala, je mogućnost spajanja na svoj smartphone za dobivanje obavijesti i informacija o pozivima, porukama s društvenih mreža itd...
Što se baterije tiče, nismo ga mučili višednevnim testovima, no prilikom svih aktivnosti od par sati koje smo s njim testirali, niti jednom nismo ostali uskraćeni.
Na kraju, naš ukupni dojam Vivoactive HR satom je da je to prilično napredan i konkurentan sat s obzirom na ono što nudi u odnosu na cijenu. Iako nije najnapredniji sat iz Garminove ponude i dalje će sa svojim funkcionalnostima pokriti 90-95% potreba jednog rekreativnog sportaša.
Photo: Biker