Na što obratiti pažnju!
Nemojte olako shvaćati odabir bilo kojeg dijela opreme jer ćete na kraju završiti sjedeći pred televizorom dok će se drugi guštati na svojim biciklima.
Nemate cipele za bicikl ili pak imate neke koje vas žuljaju i ne odgavaraju vam pa se odlučujete na kupnju? U tom slučaju obratite pažnju na par stvari koje će vam olakšati kupovinu. Način na koji stojite na pedalama uvelike određuje osjećaj bicikliranja, brzinu i spretnost na biciklu. Prvo se morate zapitati gdje se vozite, koji je vaš stil vožnje i koliko se vozite. Da li ste sportaš ili rekreativac čini veliku ulogu pri odabiru. Ako ste sportaš, odabrat ćete što čvršću cipelu, i udobnost vam neće biti na prvom mjestu iako je važna, ali najvažnije je da cipela bude čvrsta kako bi gubili čim manje snage kod prijenosa na pedale. Ako ste pak rekreativac, onda ćete ipak više obratiti pažnju da vam cipela bude udobnija, mekša, šireg kalupa kako bi osigurala čim više trakcije na pedalu osjećaj da nogu ipak možete micati lagano u cipeli i na pedali. Mekše cipele će se osjetiti kod stajanja na nogama kada nagazite na pedalu, stopalo će vam se lagano lomiti preko pedale skupa s cipelom, dok kod tvrđih cipela to nije slučaj. Naravno, cijelo vrijeme idemo s pretpostavkom da vozite na clipless pedalama. Savjeti su primjenjivi i za obične cipele, naravno, ali neke stvari ćete u tom slučaju zanemariti.
Ako ste više zagriženi u penjanje i uzbrdice odlučit ćete se za XC cipelu koja u pravilu dolazi s krućim džonom koji osigurava manje fleksibilnosti odnosno gubitka snage prilikom potiska na pedalu. Obično imaju uži džon od ostalih cipela i dolaze s više čičak traka za zatvaranje te kopčom kod gležnja. Za vozače koji preferiraju singletrack staze i dosta dinamičnih spusteva preporuča se kombinacija krutosti i udobnosti s nešto širim džonom kako bi lakše savladavali teren i imali veći osjećaj sigurnosti.
Obzirom da se kod dinamičnih i brzih terena podešenja na biciklu postavlja kako bi se poziciju sjedenja i vozača približilo podlozi radi bolje upravljivosti i agilnosti, neki proizvođači cipela su odlučili raditi tanje džonove, uzimajući u obzir i vrstu materijala od kojeg je džon napravljen, koriste recepturu raznih proizvođača biciklističkih guma kako bi proizveli džonove koji imaju dobru trakciju na kliskom terenu. Vrsta ripne na džonovima, odnosno dizajn je isto važan kad se nađete na predjelu gdje je jedina opcija planinarnje i guranje bicikla. U tom slučaju ćete uvijek htjeti imati ripnu koja podsjeća na zimske gojzerice kako bi mogli grabiti kloz klisko blato i mokru travi prema vrhu. Ukoliko uzimate takvu cipelu, obratite pažnju da vam se ripne na cipeli ne poklapaju s rupama na pedali, kako vam se ne bi dogodilo da vam džonovi zapnu na pedalama u trenutku kad bi ih trebali skinuti s pedale.
Što se tiče temperature vaših stopala, vodite računa da imate što tanje cipele ukoliko vam se noge stopala znoje, a skloni ste dužim vožnjama. Ukoliko su vam prsti često hladni, uzmite nepromočive cipele jer uz blago niske temperature noge će vam promrznuti.
Izrazito je važno bez obzira na vrstu cipele koju ste uzeli, da u ruksaku uvijek imate minimalno jedan par, iako preporučamo dva para rezervnih čarapa, kako bi osigurali da vam noge uvijek budu suhe. Jedan od najčešćih razloga koji će vam pokvariti dobru vožnju su mokre noge koje potom zahvate žuljevi. Ukoliko ćete imati još nekih nedoumica, pitajte u trgovini prodavače, barem ćete znati što pitati ;).
Factory Character KTM mtb cipele
U suradnji sa svjetski poznatim brandom Vibram koji se bavi isključivo usavršavanjem samog džona na cipelama, ne samo biciklističkim već i svim ostalim sportskim tenisicama i cipelama, dolazi nam Ktm-ov primjerak mtb cipele.
Udobnost ove cipele nije upitna, nakon cijelog dana na biciklu po relativno hladnom vremenu i malo vjetra pokazala se kao odlična cipela. Ojačana je na vrhu i na peti što vam daje dodatan osjećaj sigurnosti da vam neće nastradati prsti ako zagrabite oveći kamen na putu prilikom pedaliranja. Peta je čvrsta i dobro uklopljena u cijeli kalup koji djeluje kao udoban kavez za vaše stopalo. Džon ima odličan grip na mokrom kamenu i asfaltu te jako dobar grip na zemlji i mokrom lišću. Podignute stranice osiguravaju da vam stopala budu suha, dok pokrov sadrži elemente koji vam osiguravaju strujanje zraka kako bi se minimiziralo znojenje. Vežu se vezicama te čičak trakom. Jezik je dovoljno udoban da ne žulja čak i ako pretegnete vezice. Pokrov cipele je izrađen od sintetičkog materijala koji je čini se izdržljiv i kompaktan bez obzira na uvjete. Džon je čvrst što samo znači da ćete svoju energiju maksimalno prenijeti na pedale s obzirom na to da nema previše savijanja prilikom potiska na pedalu. O kvaliteti izrade nema potrebe previše govoriti, sve je odrađeno tip top, onako kako se i očekuje od Austrijanaca ;). Kad sve zbrojimo, ove cipele po cijeni od 710 kuna možete smatrati odličnim dugoročnijim ulaganjem koji će vam donijeti zadovoljstvo u svakom slučaju. Cipele su dostupne u Bim Bike trgovini.
Pokrov
Pokrov na cipeli utječe na prozračnost cipele, određuje da li ćete imati mokre ili suhe noge po vlažnom terenu te da li ćete sačuvati stopala od kamenja koje leti oko vaših nogu prilikom spusta.
Džon
Tvrdi džon utječe na prijenos snage na pedalu, ali ima ograničen kontakt s pedalom, odnosno osjetljiv je na pomak dok fleksibilniji mekši džon pruža bolji i udobniji kontakt, ali se gubi na prijenosu snage. Sa mekšim džonovima ćete lakše hodati određene dionice ako je potrebno.
Vrsta džona
Ako ste brdski biciklista nerijetko ćete se naći u situaciji da ćete morati sići s bicikla i gurati ga, tako da vrsta i oblik džona u tom slučaju bivaju jako bitni, vrsta materijala od kojeg je džon izrađen isto kao i izgled samog otiska.
Vezovi
Najpopularniji sistem vezivanja je čičak trakom, postoje još sistemi sa kopčom te kotačići za zatezanje. Svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Trajnost, čvrstoća i sigurnost.
Photo: Biker