...pripreme za planinu počinju u gradu. Ovo je svakako najvažniji savjet i treba ga ozbiljno shvatiti. Spuštanje snježnim padinama fizički i tehnički je vrlo zahtjevno i opasnost od ozljeda, koje mogu biti vrlo teške, je stvarna. Upravno zato, za sve dobne skupine i razine skijaškog znanja, najvažnija je što bolja fizička pripremljenost. Tu se prvenstveno misli na dovoljnu snagu mišića, pravilni balans mišićnih skupina, dobru opću kondiciju i izdržljivost. U tu svrhu trebalo bi ojačati mišiće, a osim radeći u teretani ili kod kuće, predlažemo vam pripremu na izokinetičkim uređajima.
Radi se o svojevrsnoj „svemirskoj“ tehnologiji koju je 80-ih godina prošlog stoljeća razvila NASA za pripremu svojih astronauta. Iako je do sada metoda bila dostupna samo vrhunskim sportašima, zadnjih godina dostupna je i široj populaciji i s vremenom je postala standard u pripremi, ali i rehabilitaciji nakon ozljede ili operacije. Metoda podrazumijeva bitno učinkovitije vježbanje tj. ciljano jačanje mišića (program rađen na temelju izokinetičkog testiranja), bez opterećivanja samog zgloba, a rezultati su vidljivi već nakon nekoliko dana vježbanja.
Osim izokinetike preporučuju se i dodatne ekscentrične vježbe koje stimuliraju one mišićne grupe koje se najviše koriste na skijanju, kao što su mišići natkoljenice, stražnjice, trbuha, leđa i dr. Također u program priprema za skijanja svakako moramo uključiti i vježbe za propriocepciju. Tako vježbama na nestabilnim podlogama pripremamo neuromuskularne veze i ostale mišićno-koštane strukture na zahtjevne pokrete tijekom skijanja, što je posebno važno u prevenciji ozljeda.
Za poboljšanje opće kondicije i izdržljivosti (pri čemu se također jačaju i mišići) preporuča se barem 3-4 puta tjedno prakticirati neke od aerobnih sportova, kao što su vožnja biciklom, brzo hodanje, plivanje, trčanje, veslanje i sl. Ako je ikako moguće preporuča se navedene vježbe provoditi pod nadzorom, te nakon izvršenih preventivnih pregleda i testiranja, bez obzira što se ne radi o vrhunskim sportašima.
Za one ambicioznije predlažemo da obave spiroergometrijsko testiranje kojima se dobivaju precizni podaci o stanju organizma te preporučenim zonama treninga i fizičkog opterećenja. Na temelju takvog takvog testiranja možete se puno bezbrižnije baviti fizičkom aktivnošću, znajući da je vaše zdravstveno stanje dobro, čak i pod velikim naporima.
Za OUTDOORS piše Dr. Nataša Desnica, službena liječnica Hrvatske alpske skijaške reprezentacije i ravnateljica POLIKLINIKE KALIPER