Ladislav Beluš, čovjek koji je prvi donio bicikl u Zagreb, vjerojatno nije slutio da će zbog njega nastati cijeli jedan pokret koji će svojim djelovanjem konačno pokrenuti stvari na bolje, poboljšati kvalitetu života svojih sugrađana, a još manje je slutio da će to sredstvo promjene biti bicikl.
Kroz nekoliko proteklih mjeseci upoznao sam jako puno entuzijasta među članovima Sindikata biciklista koji žele da se konačno dogode neki pomaci za bicikliste u Zagrebu. Zajedničkim naporima uspjeli smo napraviti ovakav festival kojim Zagreb neće samo obogatiti svoju kulturnu ponudu, već očekujemo da će se njime zorno pokazati kako jedan biciklistički grad može izgledati.
Program festivala sadržava brojna predavanja i panele u kojima će sudjelovati nezavisni stručnjaci iz područja urbane mobilnosti i industrije, umjetnici i svjetski putnici. Osim toga, festival će poslužiti i kao platforma za afirmaciju mladih filmskih stvaratelja kroz dio programa u kojem će se prikazivati domaća filmska ostvarenja vezana uz biciklizam.
Uz tako bogati program, teško je izdvojiti ono najzanimljivije, ali kada bih morao, izdvojio bih predavanja Marca van Woudenberga i Michaela Cramera. Marc van Woudenberg je internacionalni ambasador biciklizma, konzultant i marketinški strateg, koji je u biciklističkom svijetu najpoznatiji po stranici Amsterdamize.com, koju je pokrenuo 2008. godine. Taj site je u nekoliko godina od „kreativne vježbe“ napredovao do platforme za biciklističke entuzijaste i profesionalce te njime promovira nizozemsku biciklističku kulturu, održive gradove te pomoću njega konzultira druge biciklističke organizacije i gradove. Marc će na Pedalafestu održati predavanje primamljivog naziva „Bicycle Cultures are Man-made“.
Druga najveća zvijezda festivala je Michael Cramer - europarlamentarac i kronični biciklist koji već 30 godina uopće ne koristi automobil. On je čovjek koji je pokrenuo projekt „Iron Curtain Trail“, odnosno projekt “rute željezne zavjese” koja je nastavak 160 kilometarske rute dužinom Berlinskog zida, a ukupno sadrži više od 6.800 kilometara biciklističkih staza kroz 20 zemalja - cijelom dužinom nekadašnje granice između istoka i zapada.
Osim tih predavanja, valja spomenuti i panele “Gradovi budućnosti – Od sanjarenja do akcije”, i “Zagreb 2017.” na kojima ćemo okupiti relevantne domaće stručnjake iz područja prometa, urbanizma, geografije i turizma i druge koji će nam ponuditi viziju kako bi mogao izgledati Zagreb za 5 godina, i dati nam odgovor na pitanje na koje sve načine unaprijediti naše gradove, učiniti ih održivijima i poboljšati kvalitetu života.
Uz sva ova pomalo ozbiljnija događanja, na festivalu ćete moći uživati u nizu radionica, primjerice kako od kotača napraviti LED ekran, do radionice izrade sladoleda biciklom, moći ćete uživati u pregršt zanimljivih izložbi, a najmlađi u predstavama za djecu. Osim toga, moći ćete servisirati svoj bicikl na otvorenom, ponešto naučiti, i na kraju krajeva dobro se zabaviti. Pripremamo i bogati filmski program, kao i natječaj za kratki amaterski film na temu kreativne upotrebe bicikla.
Tijekom sva tri dana festivala ispred zagrebačke “Džamije” gdje se festival održava, svirat će se i plesati, a zadnji dan, u subotu, nakon već tradicionalne zagrebačke kritične mase, sve se premješta u staru klaonicu (Kvart) gdje će Sindikat biciklista proslaviti svoj prvi rođendan uz domaće DJ-Crew-ove. Nadam se da se vidimo na Pedalafestu!