Radi se o dva top modela – S-Works 7 cipelama i S-Works Evade kacigama, koje, kako kažu, ne poznaju kompromise, pa su uz specifičan dizajn, korišteni samo najbolji trenutno dostupni materijali i patenti.
Specialized priznaje da je prvi Evade bio orijentiran na aerodinamiku i brzinu i zbog toga je novi Evade poboljšan u području hlađenja.
S-Works 7 cipele
S-Works 7 cipele izrađene su s jednim ciljem – spojiti najveći mogući prijenos snage, maksimalan komfor i pregrš stila u jedno. One su čvršće, lakše, a što se tiče efikasnosti one su blizu savršenstva.
S-Works 7 koristi ekskluzivne materijale poput FACT Powerline potplata razvijenog za potrebe Formule 1. To je najčvršći karbon trenutno dostupan u Specializedu s indexom krutosti 15. Kako kažu, rađene su mnoge studije o pritiscima na stopala, pa je ovdje korišteno načelo 'bez žuljeva'. Tu je veliku ulogu imao Body Geometry pristup i 1.5mm povišenje na peti, pritom su kuk, koljeno i stopalo poravnati u savršenu biomehaničku efikasnost. Protuklizna peta 'PadLock' dorađena je informacijama od profesionalnih vozača kako bi uz dosadašnja svojstva imala i poboljšanu udobnost. Posebnost su i Boa kotačići izrađeni CNC metodom od legure posebno za Specialized.
Omogućavaju milimetarsko podešavanje i dostupni su samo za ove cipele. Dyneema mrežasti materijal posuđen je od NASA-e ,a inače se koristi se za izradu padobrana. Otporan je na paranje, a pritom vrlo prilagodljiv i udoban. Koristi se ukupno 4 sloja za optimalno fiksiranje noge. Približna masa cipela je 224g za veličinu 42. Jedan primjerak cipele već je u našoj redakciji, čak štoviše, već vozimo u njima pa ćemo uskoro imati i prve prave dojmove sa vožnje!
S-Works Evade kaciga
Nakon nebrojenih sati u zračnom tunelu i nekoliko mogućih konačnih varijanti postignut je cilj – poboljšani Evade. Ova kaciga nastala je u tunelu, ali nije testirana samo tamo. Još brža i "hladnija", nešto kraća i kompaktnija od prethodne, testirana je čak dio po dio kako bi činila savršenu cjelinu. Kompaktnost pritom nije utjecala na sigurnost.
Naprotiv. EPS pjena ovdje je različitih struktura kako bi bila prilagođena pojedinim dijelovima kacige i promišljeno odvodila energiju udaraca . Vanjska školjka je dodatno ojačana Aramidom. 4D zračni tuneli su dovedeni do savršenstva, a Specialized je izmjerio čak 50 sekundi prednosti nad klasičnom kacigom na dionici od 40km te 6 sekundi bolji rezultat od prethodnog Evade-a. Impresivno! Dodajmo da je ugrađen Hairport micro kotačić za podešavanje opsega i visine, sistem odvođenja znoja s lica, 4X Drylite podstava...
Baš kao i cipele, i ovo čudo od kacige već se nalazi u našoj redakciji, ali i na glavi našeg testnog vozača pa vrlo skoro očekujemo i rezultate hard testa. To je zasigurno najbolji mogući način da provjerimo navode Specializeda. Dosadašnje iskustvo sa S-Works top proizvodima govori nam da će se zasigurno dići dosta prašine.
Photo: Biker