U današnje vrijeme digitalnih uređaja, pametnih telefona i GPS-a koji pokazuju točnu lokaciju na terenu (ili bi barem trebali) sve više outdoor entuzijasta oslanja se na te uređaje za snalaženje u prostoru. No je li to baš najsretnije rješenje, što ako ostanete bez baterije, uređaj se pokvari, nehotično ga udarite u stijenu i slomite ekran? Da, postoji rješenje i za to, a to je stara dobra karta i kompas. Na karti ekran nikad neće nestati, baterije nisu potrebne, otporna je na udarce, a ako ju zaštitite folijom i na vlagu. Pouzdana je i nije potreban nikakav oblik signala da bi znali gdje ste, osim da se s istom znate služiti, a kad jednom naučite kako koristiti kartu, lakše ćete se orijentirati i pomoću ostalih elektroničkih uređaja. Pa krenimo od početka!
Kako bi se služili kartom na terenu, potrebno se za početak znati orijentirati, što bi značilo da ste u stanju pronaći svoju trenutnu lokaciju u prostoru na samoj karti. Nakon toga možete krenuti s navigacijom, odnosno pronalaženjem “pravog puta” od početne točke pa do vašeg cilja. Ovako postavljeno zvuči jednostavno, ali na terenu često nije tako jednostavno. U narednim redovima objasnit ćemo neke osnove orijentacije i navigacije za koje vjerujemo da će vam pomoći, a možda se neki od vas zainteresiraju za ovu drevnu vještinu i učlane se u neki orijentacijski klub, pa postanu stručnjaci u ovoj zabavnoj outdoor disciplini. A možda se krenu baviti orijentacijskim sportom, za koju nikad ne znate kad vam može biti od velike koristi u životu.
Karta, kompas i visinomjer
Kako bi se uspješno orijentirali, jedan od osnovnih alata je naravno karta i to po mogućnosti precizna s mjerilom 1:25000 ili većim (što to točno znači, objasnit ćemo niže u tekstu), a odlično je ako je još i precizna. Uz kartu, dobro je naravno imati i kompas kako bi kartu usjeverili, te će nam dobro doći i visinomjer, no nije nužan. Još jedan od alata koji može biti praktičan i olakšati korištenje karte je kurvimetar.
Zemljovida ima raznih vrsta, od turističkih, cestovnih, političkih, pa do orijentacijskih i topografskih. Orijentacijski su naravno s “najvećim” mjerilom i najprecizniji. U planinarske i ostale rekreativne aktivnosti u prirodi najpraktičniji su zemljovidi s topografijom odnosno topografske karte. Ti zemljovidi najčešće dolaze u mjerilu 1:25000, a jedna od glavnih značajki u odnosu na druge vrste karata su oznake visine, odnosno izohipse. Ukratko izohipse su zamišljene krivulje koje na karti povezuju mjesta iste nadmorske visine. Uz pomoć izohipsa na karti lako možemo sebi dočarati teren koji nas na našem putu očekuje. Što su izohipse gušće i bliže jedna drugoj, to je i teren na tom mjestu strmiji, a što su šire i teren je blaži. Kako bi si pomoću karte lakše dočarali što nas očekuje i o kakvim se udaljenostima radi, bitno je mjerilo karte, pa tako karta u mjerilu 1:25000 znači da 1 cm na karti predstavlja 250 m u prirodi. Što je mjerilo karte veće to će karta imati više detalja. Tako će karta u mjerilu 1:5000 imati puno više detalja od karte u mjerilu 1:25000. Orijentacijski kompasi najčešće uz svoj brid imaju i mjerilo pomoću koga možemo preciznije izmjeriti udaljenosti. Uz pomoć kurvimetara ćemo to još lakše napraviti jer možemo precizno vući krivulje po karti i kasnije s njega samo očitati udaljenost uz stupac mjerila koji odgovara karti.
Usjeveravanje karte
Kako bi se lakše orijentirali na terenu je potrebno znati usjeveriti kartu. Proces je zapravo vrlo jednostavan ako posjedujemo kompas. Potrebno je odrediti strane svijeta pomoću kompasa i zatim okrenuti kartu tako da sjever na terenu odgovara (u istom je smjeru) kao i sjever na karti. Kad to napravimo lakše ćemo se navigirati i jednostavnije prepoznavati detalje s karte u krajobrazu kojim se krećemo.
Magnetna deklinacija
Važno je napomenuti da je na kartama označen geografski sjever dok igla kompasa očitava magnetni sjever. U našem podneblju to nije problem jer je položaj magnetnog i geografskog sjevera skoro na istom meridijanu, ali ako putujete u neke daleke krajeve svijeta onda je potrebno voditi brigu o magnetnoj deklinaciji, odnosno o stupnjevima razlike između magnetnog i geografskog sjevera. U tu svrhu postoje i posebni kompasi u koje se može unijeti ta razlika, pa je korištenje jednostavnije.
Azimut
Sigurno ste do sad već čuli za taj mističan pojam pod imenom azimut. Zapravo se radi o vrlo jednostavnoj stvari. Azimut je kut izražen u stupnjevima kompasa koji pokazuje otklon promatranog objekta u odnosu na sjever. Zašto nam je azimut koristan? Vrlo je jednostavno, azimut može biti naš pravac kretanja ka cilju ili pomoću uzimanja azimuta na terenu možemo odrediti naš položaj na karti. Ako na terenu prepoznajemo dva izražajna objekta za koje sa sigurnošću možemo utvrditi gdje se nalaze na karti, onda očitavanjem njihovih azimuta dobivamo pravce koji postavljeni na kartu pomoću kompasa u točki presijecanja pokazuju naš položaj. S većinom kompasa možemo izmjeriti azimut, ali za precizno uzimanje azimuta postoje posebni kompasi namijenjeni u tu svrhu.Čitanje karte
Sad kad sve to znamo možemo krenuti s navigacijom i čitanjem karte. Kako azimut označava zamišljeni pravac koji nas vodi najkraćim mogućim putem prema cilju, to ne znači da je to uistinu i najbrži put, a vjerojatno nije ni najlakši. Za uspješno svladavanje takve zadaće potrebno se upoznati s kartom, proučiti njenu legendu i na temelju proučavanja karte izabrati put kretanja. Na primjer ako se ispred vas nalazi visoka planina, a vaš cilj je u podnožju iza planine, te ako nemate neki posebni razlog da se penjete na sam vrh, onda je vjerojatno najbrži, najkraći i najlakši put da se držite izohipse i zaobiđete vrh. To vrijedi u slučaju da se krećete po terenu bez puteva. Tu naravno treba uzeti u obzir i druge detalje s karte, kao što su razne prepreke, poput brzaca, rijeka, jezera, strmih i stjenovitih površina ili neprohodnog raslinja, a sve to možete očitati upravo na karti pomoću legende. Zapamtite još da je najbolji put ipak onaj postojeći te da će kraćenje u većini slučajeva kod osoba s manje iskustva uzrokovati gubljenje i umjesto željenog skraćivanja puta vjerojatno ga produžiti.
Sigurnosni aspekt
Još jedna od prednosti karte je i sa strane sigurnosnog aspekta. U slučaju da iz bilo kojeg razloga morate nekome objasniti gdje se nalazite, lakše ćete to učiniti pomoću karte. Primjerice, nove karte od HGSS-a uz rub imaju označen koordinatni sustav te vrlo jednostavno možete očitati svoje koordinate i kvadrant u kojem se nalazite. Uz to na njima su označene pješačke staze, biciklističke rute i planinarski putevi, pa će odlično poslužiti i kod planiranja vaše iduće pustolovine u nepoznato koja će uz kartu ipak biti malo poznatija.